Darmowe programy do tworzenia grafik

Infografiki, memy, gify czy video to najbardziej angażujące formy treści w internecie. Idealnie sprawdzają się w działaniach wizerunkowych, marketingowych czy sprzedażowych. Profesjonalne materiały graficzne generują jednak niemałe koszty. Co w sytuacji, gdy budżet jest niewielki? Warto zapoznać się z możliwościami darmowych programów do tworzenia prostych grafik.

Wystarczy Ci kilka lub kilkanaście minut, aby opanować każde z wymienionych poniżej narzędzi. Większość z nich jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, dzięki czemu w krótkim czasie stworzysz atrakcyjne infografiki, memy czy gify. Ponadto część z nich posiada dodatkowo płatne rozszerzenia.

 

1. Canva

Canva to obecnie jego z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia grafik. Przygotujesz w nim zarówno plakat, infografikę, prezentację, grafikę na potrzeby social mediów czy strony internetowej, ale także ulotkę i wizytówkę. Program ten bazuje na szablonach i gotowych elementach. Większość z nich jest dostępna za darmo, ale za niektóre opcje trzeba dodatkowo zapłacić. Ponadto Canva przygotowała dla początkujących użytkowników 2 minutowy samouczek, a także wiele innych tutoriali i inspiracji, co ułatwi korzystanie z programu.

Ciekawą opcją jest możliwość dodania do narzędzia zespołu składającego się z maksymalnie z 10 członków (wersja darmowa), dzięki czemu w prosty sposób możesz dzielić się zasobami z innymi.

Adres: www.canva.com

widok z programu canva

2. Easel.ly

Easel.ly to w pełni darmowe narzędzie do tworzenia infografik. Projekt rozpoczynasz od wyboru szablonu. Następnie edytujesz lub osadzasz na nim nowe elementy czy treści. Grafiki, które można wykorzystać pogrupowane są tematycznie (np. ikony, ludzie, zwierzęta, jedzenie, itp.). Lista obiektów, jak i szablonów jest naprawdę obszerna, dzięki czemu bez problemu znajdziesz wszystko, co potrzebne do stworzenia prostej infografiki. Ponadto program ten nie zostawia na grafikach znaku wodnego.

Adres: www.easel.ly

widok z narzędzia easel.ly

3. Infogr.am

Infogr.am również umożliwia wizualizację danych. Darmowa wersja oferuje kilkanaście szablonów, a także wiele gotowych komponentów – wykresy, mapy i pola tekstowe. Umożliwia dodanie zdjęć, a nawet video. Niestety jednym z większych minusów tego narzędzia jest brak możliwości zapisania projektu do pliku. Można za to opublikować infografikę przez konto w social mediach lub osadzić ją bezpośrednio na stronie (iframe).

Adres: infogr.am

widok z narzędzia infogr.am

4. ImgFlip

Memy świetnie sprawdzają się jako komentarza bieżących wydarzeń czy „gorących” tematów. Jeśli nie masz takich umiejętności, jak Andrzej Rysuje czy Rysuję fejsbuki to polecam ImgFlip. Wgrywasz lub wybierasz zdjęcie z gotowych propozycji, dodajesz tekst i mem gotowy.

Adres: imgflip.com

widok narzędzia imgflip

5. GIFMaker.me

Ruchome obrazki o wiele bardziej przyciągają uwagę od statycznych zdjęć. Chcesz się przekonać? Za pomocą GIFMaker.me przygotujesz animowane gify, pokazy slajdów i animacje już w kilka minut i to bez konieczności zakładania konta. W narzędziu będziesz mógł określić wielkość animowanego obrazka, szybkość zmieniania się poszczególnych sekwencji, czy też dodać podkład muzyczny za pośrednictwem YouTube’a.

Adres: gifmaker.me

widok programu gifmakerme

6. PicMonkey

Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kolaży, ale umożliwia też szybką edycję zdjęć (kadrowanie, korekta ekspozycji i kolorystyki, retusz skóry, itp.) i tworzenie prostych grafik. Warto również wypróbować 7-dniową wersję testową.

Adres: www.picmonkey.com

 

7. Piktochart

W tym programie stworzyłam moją pierwszą infografikę. Zasady działania Piktochart nie różnią się od innych narzędzi: wybierasz szablon lub tło, dodajesz ikony, grafiki, teksty i gotowe. W darmowej wersji minusem jest automatycznie generowana belka z podpisem u dołu. W Piktochart możesz również przygotować prezentację.

Adres: piktochart.com

8. Pixlr

Ten program oferuje bardzo dużo możliwości, ale jest jednocześnie najbardziej skomplikowany ze wszystkich wymienionych tu narzędzi. Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z GIMPem lub Photoshopem, poradzisz sobie bez problemu z tym programem. W Pixlr możesz retuszować zdjęcie, nałożyć filtry, tekst lub inne efekty, a także stworzyć kolaż. Narzędzie dostępne jest online i offline, posiada także aplikację mobilną.

Adres: pixlr.com/web

 

9. Social Media Image Maker

Masz problem z dopasowanie rozmiarów grafik do wymagań poszczególnych serwisów social media? W tej kwestii idealnie sprawdza się Social Media Image Maker. Wystarczy wgrać projekt i przystosować jego rozmiar na podglądzie.

Adres: www.autreplanete.com/ap-social-media-image-maker

widok social media image maker

10. Wordle

Narzędzie do tworzenia chmur słów. Wprowadzasz słowa, które mają znaleźć się w chmurze, a następnie określasz rozmiar, kolor, rozłożenie i kształt. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Adres: www.wordle.net

widok z narzędzia wordle