Jak stosować kolor w reklamie i marketingu?

Kolory mogą stanowić silny bodziec stymulujący zachowanie człowieka. Na przykład czerwień pobudza, zieleń relaksuje, a niebieski wzbudza zaufanie. Jeśli barwy potrafią wywołać różne reakcje u odbiorcy to z pewnością pomogą skłonić klienta do podjęcia konkretnych działań, a także utożsamić firmę z pożądanymi wartościami. Nie bez powodu McDonald’s wykorzystał żółty kolor w logo. Podczas projektowania warto wykorzystywać te zależności, ale należy też pamiętać, że postrzeganie kolorów może być różne w zależności od kręgu kulturowego, indywidualnych doświadczeń i posiadanej wiedzy.

 

Podział barw

Ze względu na temperaturę kolorów wyróżniamy barwy ciepłe oraz zimne. Kolory ciepłe to wszystkie barwy przesunięte w widmie barwnym w stronę czerwieni. Czyli są to wszystkie odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci – w szerszym kontekście dowolna barwa, której odcień przesunięty jest mocniej w kierunku czerwieni w porównaniu z jej czystym kolorem. Do barw chłodnych zaliczane są natomiast kolory przesunięte w widmie barwnym w stronę fioletu. Analogicznie do poprzedniego przykładu, barwy te rozumiane mogą być jako wszystkie odcienie fioletu, błękitu oraz zieleni lub jako każdy kolor, który odbiegając od swojej podstawowej wersji skierowany jest w stronę fioletu. Uzupełnieniem oraz bazą dla kolorów ciepłych oraz chłodnych są barwy neutralne, do których zaliczamy kolor biały, szary oraz czarny.

Z punktu widzenia fizjologi człowieka reakcja organizmu na poszczególne kolory związana jest z długością fali świetlnej. Im dłuższa fala świetlna tym większa ilość energii zostaje zużyta do jej przetworzenia w oku i mózgu odbiorcy. Oznacza to, że w przypadku kolorów ciepłych (o długich falach) duża ilość zużytej energii prowadzi do przyspieszenia metabolizmu oraz do ogólnego pobudzenia. Natomiast podczas przetwarzania przez odbiorcę kolorów chłodnych (o krótkich falach) niski poziom zużytej energii skutkuje obniżeniem czynności metabolizmu odbiorcy oraz wyciszeniem jego emocji.

 

jak używać kolorów w marketingu?

źródło: www.supermoney.com/2014/08/colors

Kolory ciepłe

Czerwony to barwa, która odznacza się wyjątkową intensywnością. Doskonale wyróżnia wszelkie elementy oraz przenosi je na pierwszy plan. Ma właściwości pobudzające, które stymulują odbiorców do podejmowania nierzadko impulsywnych decyzji. Kolor ten jest gównie kojarzony z silnymi emocjami, takimi jak miłość czy pragnienie, ale także z krwią, która łączona może być z walką czy ryzykiem. Znakomicie sprawdzi się jako element wszystkich produktów promocyjnych oraz firm, które cechują się energią i dynamiką.

Róż w przeciwieństwie do czerwieni raczej wycisza niż pobudza, ale mimo to przyciąga uwagę. Jest kojarzony z kobiecością, a delikatniejsze odcienie z dziećmi. Zmiękcza twardsze, ciemniejsze i bardziej neutralne barwy.

Żółty posiada zdolność ożywiania innych kolorów, z którymi zostaje zestawiony. W naturalny sposób przywodzi nam na myśl słońce oraz związane z nim radość i beztroskę. Dodatkowo pozytywnie wpływa na procesy myślowe oraz zapamiętywanie. Kojarzony może być podobnie jak kolor czerwony z energią, ale także z intelektem. Kolor żółty za zadanie ma przede wszystkim wywołać pozytywne emocje oraz chęć jednoczenia się z innymi ludźmi. Będzie zatem idealną barwą reklamującą przyjemne i bezstresowe spędzanie czasu.

Pomarańczowy jako połączenie koloru czerwonego i koloru żółtego jest zarówno energetyczny, jak i pogodny oraz przyjazny. Kolor ten kojarzony jest z egzotyką, młodością oraz otwartością. Ponadto doskonale stymuluje także apetyt, przywodzi bowiem na myśl cytrusy, a głównie pomarańcze. Kolor pomarańczowy najlepiej sprawdzi się w reklamach dotyczących żywności, ale także produktów i usług skierowanych przede wszystkim do ludzi młodych.

Brązowy składa się z czerwieni, żółci oraz odrobiny czerni. W konsekwencji tak jak czerń ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy. Jest kolorem ziemi i natury. Kolor ten dodaje otuchy i pozytywnego wsparcia.

 

Kolory zimne

Kolor niebieski instynktownie kojarzony jest z niebem oraz oceanem, dlatego też posiada zdolność wywoływania uczucia bezpieczeństwa i harmonii. Barwa ta daje odbiorcom poczucie spokoju oraz stabilizacji, co wiąże się także z lojalnością, trwałością oraz niezawodnością. Będzie doskonałą wizytówką wszystkich firm oraz produktów związanych z wodą, powietrzem i czystością. Niebieskiego nie należy jednak używać do reklam oraz opakowań jedzenia – może bowiem skutecznie tłumić apetyt.

Kolor zielony to najbardziej pierwotna oraz naturalna dla człowieka barwa. Z pośród wszystkich kolorów jest on najmocniej kojarzony z naturą i roślinnością. Doskonale odpręża oraz wycisza. Przywodzi na myśl wzrost, świeżość i harmonię. Daje także poczucie bezpieczeństwa. Kolor ten z powodzeniem używany może być do reklam żywności oraz innych produktów czy usług promujących naturalne produkty o nieszkodliwych dla środowiska i człowieka właściwościach.

Kolor fioletowy kojarzony jest zarówno z tajemnicą, jak i kompromisem. Jest także energetyczny oraz innowacyjny. Znakomicie sprawdzi się w reklamach, których głównym celem jest przyciągnięcie oraz zaintrygowanie odbiorców.

Kolor granatowy jest najczęściej wykorzystywaną barwą w biznesie. Ponieważ jest on połączeniem koloru niebieskiego i czarnego. Niebieski to kolor spokoju, symbol godności i powagi. Czarny dodaje ciężaru i mocy zarówno symbolicznie, jak i wizualnie. Jednolita czerń użyta od stóp do głów bywa dramatyczna i wyrafinowana jest jednak zbyt intensywna, by uwzględniać ją w stroju biznesowym, ciemny brąz jest zbyt smutny, a barwa jasnoszara charakteryzuje się nadmierną ulotnością.

jakie emocje wywołują kolory

źródło: visual.ly/color-emotion-guide

Kolory neutralne

Kolor czarny to barwa cechująca się niezwykłym dynamizmem, siłą oraz tajemniczością. Kojarzony może być również ze śmiercią oraz złem. Kolor ten odbierany jest zazwyczaj jako dominujący, ze względu na swoją gęstość oraz kontrast jaki tworzy w zestawieniu z innymi barwami. Dodatkowo kolor czarny skutecznie tworzy perspektywę oraz nadaje głębię. Z kolorem tym ściśle wiążą się silne emocje. Jest on bowiem charakteryzowany jako niebezpieczny i ekstremalny, ale także ekskluzywny. W znakomity sposób zaprezentuje więc luksusowe marki, zapewniając przy tym o ich władzy, wyższości oraz godności.

Kolor biały to połączenie wszystkich składowych światła widzialnego, dlatego też kojarzony jest z czystością oraz duchowością. Na myśl przywodzi także apodyktyczność, a nawet władzę. W zestawieniu z kolorami o wysokiej intensywności (np. z czarnym) barwa ta posiada właściwości kojące. Nie sposób odmówić jej także klasy oraz dostojności.

Kolor szary jako połączenie koloru czarnego i białego tworzy najbardziej neutralną barwę. Dlatego też, odbierany może być jako mało poważny lub niezobowiązujący. To co charakteryzuje ten kolor to brak wyrazistych emocji, choć przez odbiorców kojarzony może być z nieosiągalną ekskluzywnością. Kolor szary przywodzić może na myśl powściągliwość, dostojność oraz formalność. Podobnie jak wszystkie kolory neutralne będzie doskonałym elementem identyfikacji wizualnej każdej luksusowej marki.

 

Kolory to bez wątpienia istotny element każdej kampanii reklamowej oraz identyfikacji wizualnej. Ich ogromny potencjał warto wykorzystywać po uprzedniej analizie symboliki oraz wywoływanych emocji i reakcji. Kolor może okazać się znakomitym sprzedawcą, ale tylko wtedy, gdy jego zastosowanie będzie spójne z całością kreowanego wizerunku firmy.