Czy warto stosować infografiki?

Wraz z intensywnym rozwojem content marketingu na popularności zyskują wizualne formy przekazywania informacji. Video marketing to jeden z najważniejszych trendów w 2016 roku, a infografiki zdobywają coraz większe grono zwolenników. Aż 90% docierających do mózgu informacji ma właśnie postać graficzną, natomiast zapamiętywane jest tylko 10% przeczytanego komunikatu i 20% usłyszanego. W czym tkwi tajemnica skuteczności infografik?

 

Czym jest dobra infografika?

Dobra infografika pozwala na łatwiejsze przyswojenie, zapamiętanie oraz przeanalizowanie informacji w porównaniu na przykład do obszernego tekstu. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana w branży finansowej, medycznej, technologicznej lub w ośrodkach badania opinii publicznej. Powinna być czytelna, zrozumiała i intuicyjna. To właśnie prosta forma graficzna umożliwia precyzyjne pokazanie najważniejszych wniosków, problemów czy zagadnień. Coraz więcej osób ma problem z przeczytaniem dłuższego artykuły czy raportu, natomiast zapoznanie się z infografiką zajmuje znacznie mniej czasu.

Mimo to zdania na temat potencjału infografik są podzielone wśród marketerów. Przypuszczalnie znajdziemy tyle samo zwolenników, co przeciwników tej formy przekazu. Wielu z nich uważa, że infografiki są jedną z najbardziej perswazyjnym i przyciągających uwagę form, ale nadal pozostaje grupa sceptyków, która preferuje wyłącznie formę tekstową przekazu informacji. Może to wynikać z faktu, że część z marketerów nie do końca wie, kiedy i jak efektywnie wykorzystać infografiki. Ponadto dobra grafika kojarzy się z wysokimi kosztami – w niektórych sytuacjach można pokusić się o wykonanie projektu samodzielnie.

infografika w liczbach

źródło: www.jeffbullas.com

Czy infografiki mogą szkodzić?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy sięgnąć do historii rozwoju komunikacji. Na przestrzeni wieków człowiek stworzył różne formy komunikacji międzyludzkiej, które ściśle związane są z naszymi zdolnościami percepcyjnymi. Świadczą o tym następujące po sobie kolejno epoki – oralna, werbalna i wizualna. Ostatnia z nich, panująca współcześnie, opiera się głównie na obrazach i wykorzystuje podświadomą, naturalną i pierwotną zdolność człowieka do percypowania symboli graficznych. W czasach natłoku informacji i bodźców jest przebiegłym sposobem na dotarcie do odbiorcy, który często niekoniecznie w ogóle zdaje sobie z tego sprawę.

Infografiki mogą bardzo skuteczne, ale też odstraszające lub niezrozumiałe. Dlaczego? Infografiki balansują na granicy obiektywnego komunikatu, reklamy i sztuki. A ponieważ granica ta jest bardzo cienka i nierzadko rozmyta – łatwo jest ją przekroczyć. Wielowymiarowość zagadnienia sprawia, że ich twórcy powinni dążyć do znalezienia złotego środka – czyli odpowiedniego połączenia treści z grafiką, aby odbiorca nie miał problemu z jej odbiorem.

Zastosowanie infografiki w marketingu

Infografika ze względu na swoje możliwości perswazyjne jest z powodzeniem wykorzystywana również jako skuteczne narzędzie marketingowe. Odpowiednia kolorystyka, wyeksponowanie wybranych treści, a nawet dobór kształtów elementów graficznych ma wpływ na odbiór informacji i reakcje konsumenckie. Zastosowanie charakterystycznych detali dla znanej marki (kolor, font, kształt, hasło) będzie wywoływać u odbiorcy bezpośrednie z nią skojarzenia, nawet jeśli jej nazwa lub logo nie pojawi się nigdzie w projekcie.

Ponadto infografiki zdobyły swoją popularność dzięki możliwości łatwego dzielenia nią w sieci. Zwłaszcza social media są idealnym miejscem do ich zamieszczenia i sherowania. Już w 2012 roku hashtag #infographic był użyty na Twitterze aż 56 765 razy, a w wyszukiwarce Google to samo wyrażenie w ciągu jednego miesiąca zostało wpisane około 300 000 razy. Na Facebooku natomiast generują średnio 84% więcej kliknięć, 53% więcej polubień i 104% więcej komentarzy od postu zawierającego sam tekst (według bloga Kissmetrics). Ponadto treści graficzne są chętniej udostępniane od tekstowych. Wszystko dlatego, że obecnie przeciętny internauta głównie przegląda treści, czyli powierzchownie zerka na informację i przechodzi do następnej.

60 sekund w social media

źródło: markitgroupmedia.wordpress.com

Podstawowe rodzaje infografik

W zależności od tematu, który chcemy przedstawić warto pamiętać o czterech najczęściej spotykanych rodzajach infografik:

Infografika ukazująca proces – jest najbardziej przydatna w sytuacji, gdy chcemy przekazać odbiorcy na przykład schemat działania, interakcji czy instrukcję. Można ją wykorzystać do zobrazowania przepisów kulinarnych czy DIY.

Mapy, wizualizacje lokalizacji – infografika jest skutecznym sposobem na pokazanie wszelkich danych geograficznych czy astronomicznych. Tego typu grafiki zawierają linie, symbole, ikony, schematy, tabele, strza­łki i kropki. Istnieje wiele typów linii (równoległe, prz­ery­wane, proste), stosowane w celu określenia np. mapy metra, ulic, dróg czy torów kole­jowych.

Infografika przedstawiająca czas, a dokładniej jego upływ – głównie to osie (x i y), różnego rodzaju tabele czy wykresy. Ich główną zaletą jest łatwość w przekazywaniu odbiorcy danych dotyczących rozwoju konkretnych elementów w określonym odcinku czasu.

Dane statystyczne – infografika jako prezentacja zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w wypadku, kiedy ukazać chcemy odbiorcy określone dane w postaci liczb, wykresów czy tabel. Sprawi, że przestawione informacje będą dla odbiorcy nie tylko zrozumiałe, ale i łatwe do zapamiętania.

 

W przypadku infografiki aspekt wizualny odgrywa równie istotną rolę, co sama jej treść. Dopasowana do określonej grupy docelowej i tematyki koncepcja wizualna, kompozycja, kolorystyka czy typografia zaważyć może na sukcesie całego projektu. Siła infografik tkwi zatem nie tyle w świeżości, co w pierwotnym i naturalnym dla człowieka sposobie przyswajania oraz przetwarzania informacji pochodzących z obrazów. Tylko i wyłącznie od nas zależy, czy i w jaki sposób to wykorzystamy, a także czy nasze infografiki będą nam pomocne czy wręcz przeciwnie.